Beşiktaş – Sivasspor maçı daha sonrası deklare etti! ‘VAR’dan 2 önemli hata’

Sarr

Active member
Muhteşem Lig’de 3 maçlık galibiyet hasretine Altay karşısında son veren Beşiktaş, dün akşam Sivasspor’a konuk oldu. Siyah-Beyazlı takım şiddetli deplasmandan 3-2’lik galibiyet ile ayrılarak 3 puanın sahibi oldu. Eski hakem Deniz Çoban kritik durumları yorumladı.

MHK’NİN ATİLLA KARAOĞLAN SEVDASI İÇERİDE DENGEYİ BOZUYOR

Büyük ekip maçları daha fazla izlendiği için hakemin üzerinde daha fazla tasa oluyor. Dert ne kadar artarsa sportif manada makûs perfomans da artıyor. Sarper Barış Saka’nın son periyotta epey fazla maç aldığından mental olarak yorulduğunu düşünüyorum. MHK farklı atamalara devam ediyor. Bu masanın etrafında Atilla Karaoğlan’ı daima başarısız bulmamıza karşın MHK daima hem VAR tıpkı vakitte saha ortasında vazife veriyor. Bu Atilla Karaoğlan sevdası içeride dengeyi bozuyor bir manada.

BEKLEMESİ YANILGI OLDU

Sarı kartı harekete mi gösterdi, yoksa Beşiktaşlı futbolcunun ısrarlı serzenişine mi gösterdi anlamadım. Bu hareket olur olmaz hakem direkt sarı kartına başvurmalıydı. Beklemesi yanılgı oldu. Maç içerisinde de hakemin yanına fazlaca fazla giden oldu lakin bir şahsa de sarı kart göstermedi. 2. dakikada göstermesin tamam lakin o fırsat eline 60. 70. dakikalarda geçti. *Görüntüler beIN Sports’tan alınmıştır.

TOPUN ELE DEĞDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

Batshuayi’nin golü öncesinde Cofie’nin eline değdi mi? Sonucunda gol oldu, avantaj ve gol. Olması gereken bir karar. Ben topun eline değdiğini düşünüyorum.
Kenan Karaman’ın Fajr’a hareketi faul mü?
Burada ayağı yüksek geliyor. Denetimsiz bir biçimde geliyor Kenan Karaman. Bu harekete sarı kart gerekir. Oyuncuya önemli sakatlık doğurabilecek bir hareket.

‘BURADA KIZDIĞIM NOKTA…’

Benim burada kızdığım nokta hakemin beden lisanı. Umut vaadeden atağı kesiyor. Sarı kart gerçek lakin hakemin geliş kısmında sorun var. Spreydilk evvel kart önceliklidir. Burada şak diye çekip çabucak göstereceksiniz sarı kartı. *Görüntüler beIN Sports’tan alınmıştır.

DAİMA HAKEMİN ETRAFINDALAR

Faul verilmeliydi bu durumda. Benim bir daha dikkatimi çeken nokta futbolcuların daima hakemin etrafında olması. 6-7 futbolcu bu pozisydaha sonrasında hakemin etrafında. Verilen kararlardan mutlu değiller. Bunu sorgulaması lazım. Hakemin de dinlenmeye, ailesi ile vakit geçirmeye muhtaçlığı var. Daima 3 günde bir seyahat falan güç işler bunlar.

VAR YANLIŞ YAPTI

Hakem birinci vakit içinderda ben gördüm diyor. Birinci başta kısa aradan geliyor diyerek bir işareti var. Başını üste kaldırarak penaltı yok diyor. Her şeydilk evvel bu hakemin görüp, değerlendirdiği bir konum. Elle oynamalarda VAR protokolünde yer alana nazaran birinci vakit içinderda temas gösterilecek. daha sonrası da olağan çekim olarak gösterilecek. Pekala niye elle oynamalar izlettirilirken ağır çekim daima gösteriliyor? Bu konumda da ağır çekim gösteriliyor. Bu epeyce kıymetli bir yanlış. bu biçimde durum şu: VAR kendi kanaatini hakem üzerinde pekiştiriyor. *Görüntüler beIN Sports’tan alınmıştır.

PENALTI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM

Duruma gelirsek, Hakan Arslan aut çizgisin süratli bir biçimde yönelmişken ayağını topa götürerek topla oynuyor. Bedeninin ivmelenmesi sağa gerçek olduğu için sol kolunun açılması doğal. Çok kısa aralıkta Hakan topa vurduktan daha sonra rakibinin ayağından top sekiyor. Bu kısa müddette de Hakan’ın elini çekecek mühleti yok. Penaltı diyene hürmet duyarım fakat ben Hakan’ın bedeninin doğal aksiyonu olduğunu düşünüyorum. Penaltı verilmemesini daha gerçek bulurum.
Rosier’in ayağa basması penaltı mı?
Ayağa basma var mı? Var. Bilerek basıyorsa ihlal, bilmeden basıyorsa ihlal değil. VAR bariz yanılgıyı arayacağı için buna karışmadı.
*Görüntüler beIN Sports’tan alınmıştır.

VAR’IN DEVREYE GİRMESİNİ KARŞIT BULUYORUM

Öncelikle alanda penaltı beklentisi yok. Başka ayrıntı da top Sivassporlu futbolcunun ayağından sekiyor. Benim yorumum Beşiktaşlı futbolcunun topa ayağını uzatması doğal aksiyon kararı. Öndeki oyuncu ayağını uzatmasa top ayağına gelecek. Ayrıyeten topun ele çarpması da belirli meçhul. Ben bu biçimde bir durumda VAR’ın devreye girmesini karşıt buluyorum. Benim daima Atilla Karaoğlan ile bir dedim varmış üzere olacak ancak Sarper Barış Saka’ya VAR niye bu durumda topun Sivassporlu futbolcudan sektiğini göstermiyor. Hakem tahminen bir daha de penaltı verecek ancak sizin bakılırsaviniz bu biçim durumları tam manasıyla hakeme izlettirmek.
*Görüntüler beIN Sports’tan alınmıştır.

YENİ ÜYE OLAN HERKESE 20 TL ARMAĞAN