Baykal, ‘Erdoğan’la pazarlık yaptı’ argümanları hakkında konuştu

Vitra

New member
Baykal, ‘Erdoğan’la pazarlık yaptı’ argümanları hakkında konuştu Eski CHP başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Sözcü müellifi Hürmet Öztürk’e açıklamalarda bulundu.

Baykal, kendisi hakkında “pazarlık yaparak Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekili bulunmasına müsaade vermesi” savına dair, “Siyasi fırsatçılık yapamazdık. Kapkaççı siyaset anlayışı ortasında olmadık, olamazdık. Rakibimizin siyasal haklarının tam olması temel inancımız. ‘Vardır bir dümen’ anlayışı fazlaca sıhhatsiz, hayli tehlikeli, aşılması gereken bir durum” dedi.

Baykal şunu söylemiş oldu:

“Demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları diyen aydınlarımız; ben de, CHP de insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi doğrultusunda bir adım attığım vakit buna ‘Bir pazarlığı vardır’ diye bakıyorlar. bu biçimde bir alışkanlık arasındaler. Zira siyasi kültür bu. Bunun gerisinde bir hesap, bir çıkar, bir pazarlık vardır diyen bir siyasi ortamımız var. Bu fazlaca sıhhatsiz, fazlaca yanlış, hayli büyük haksızlık.

Biz 12 Mart’ta da, 12 Mart muhtırasının CHP’nin önünü açtığı kanısını reddettik ve bunu hiç bir kurnazlık falan yapmadan yalnızca demokrasi ismine, insan hakları ismine, Ecevit’le bir arada yaptık. Ben bu biçimde onun yanında siyasete başlamış bir genç insandım. Ülkenin aydınları, demokratları, herkes, ‘Bunun ardında bir hesap vardır. Ecevit herbiçimde kendisi değil Nihat Erim başbakan oldu diye buna karşı çıkıyor’ dediler. Bu büsbütün yanlıştır. Ya ‘fırsat açıldı CHP’nin önüne, ne karşı çıkıyorsunuz, kısmın buradan’ diye düşünüyordu bir sürü insan, Biz buna ‘İnsan haklarına, demokrasiye, hukuk üstünlüğüne alışılmamıştır, bu biçimde demokrasi olmaz’ diye karşı çıktık.”