Bakan Koca’dan ‘Uçakta maske koşul mı?’ sorusuna cevap

Vitra

New member
Bakan Koca’dan ‘Uçakta maske koşul mı?’ sorusuna cevap Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, kapalı alanlarda maske kullanması zorunluluğunun kaldırılması hakkında açıklamalarda bulundu. ‘Uçakta maske kaide mı?’ biçimindeki bir soruya karşılık veren Koca, “Sadece ulaşım ve sıhhat kuruluşlarında olay sayısı binin altına düşene kadar olmak üzere maske kullanması olacak. Bunun içine uçaklar da, eğitim de, kapalı alanlar da, tüm kurumlar girmiş olur” cevabını verdi.

Fahrettin Koca, Aydın Valiliği’ni ziyaretinde açıklamalarda bulundu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Koca açıklamasında, “En kıymetli gündem unsurlarımızdan biri sıhhat yatırımları olacak. Aydın sıhhat gücünü her geçen gün artırdı. İleri teknoloji ile donatılmış kent hastanelerimizin gücü salgında daha yeterli anlaşıldı” dedi.

“Dün Koronavirüs Bilim Kurulu’muz son toplantısını gerçekleştirdi” diyen Koca, “1 milyon 300 bin sıhhat ordumuzla milletimizin her ferdi uğraş verdi. Zihinlerimizden salgının korkusunu atıyoruz, zira aşımız ve ilaçlarımız var. Aşı ve şahsi önlemler ile günlük hayatımızı sürdüreceğiz” sözlerini kullandı.

Koca, şu biçimde devam etti: “Bilim Konseyi, Cumhurbaşkanımızın kabulü ile son toplantısını yapmış oldu. Bilim Konseyi 27 ay boyunca olağanüstü performans sergiledi. Bundan daha sonraki süreçte bakanlığı biroldukça bilim heyeti var. Bilim Şurası halk sıhhati çerçevesinde izliyor olacak, gerektiğinde toplanabilir.”

“Uçakta maske takmak kural mı?”
sorusuna cevap veren Koca, “Dün cumhurbaşkanımız deklare etti biliyorsunuz. Yalnızca ulaşım ve sıhhat kuruluşlarında hadise sayısı binin altına düşene kadar olmak üzere maske kullanması olacak. Onun haricinde hiç bir alanda maske kullanması olmayacak formunda bir açıklama olmuştu. ötürüsı ile bunun içine uçaklar da girer, bunun içine eğitim de girer, bunun içine kapalı alanlar olmak üzere kurumlar girmiş olur. Bunu net söz etmek istiyorum” dedi.

Koca, “bu vakitte salgın bize şunu gösterdi. Maskenin gözetici olduğunu biliyoruz, pandemi daha sonrası süreçte de devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bir vatandaşımız soğuk algınlığı hissediyorsa maskesini takıyor olmalı” diye konuştu.