Ayasofya’nın tarihi İmparatorluk Kapısı’na ziyan verildi

Vitra

New member
Ayasofya’nın tarihi İmparatorluk Kapısı’na ziyan verildi Sanat Tarihi Derneği’nin toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamayla Ayasofya Mescidinde meydana gelen tahribat ortaya çıktı. Kimliği meçhul şahıslar tarafınca tarihi ‘İmparatorluk Kapısı’nın tahrip edilmesine toplumsal medyada reaksiyon gösterildi.

Sanat Tarihi Derneği’nin kelam konusu paylaşımı şu biçimde:

“Gelen bir şikayet fotoğrafı üzerine bu akşam (18.04.2022) saat 20.45 civarı Ayasofya Mescidinin, tarihi “İmparatorluk Kapısının” öyleyse olduğunu tespit ettim ve fotoğrafladım.
Nöbetçi güvenlik müdürünün bilgim yok demesi üzerine isminin Talip Beyefendi olduğunu söyleyen ve Ayasofya’nın Sorumlu Müdürü olduğunu belirten şahsın kan donduran konuşmasına şahit oldum maalesef. Birinci dereceden tarihi eser olan Ayasofya’ya ziyan vermenin kanunen cürüm olduğunu belirtip, tutanak tutularak kameralardan hatalının teslim olmasını talep ettim.

Lakin komik bir biçimde kamera kayıtlarının olmadığını ve aslına bakarsanız büyütülecek bir şey olmadığını, kendilerinin orayı tamir edeceklerini söylemiş oldu. Hatta bu türlü olmaz hatalının bulunması İçin Savcılığa başvuracağımızı söyleyince ise berbat niyetli olduğumuzu ve olay çıkarmak istediğimizi söylemiş oldu.

bu biçimde bir şahsın dünyanın en değerli mimari yapıtlarından Ayasofya Mescidinden sorumlu olmasını asla kabul etmiyoruz ve de etmeyeceğiz. Hem tarihi kapıya ziyan verenlerin tespit edilmesi için birebir vakitte bu şahsın bir an evvel bu bakılırsavden uzaklaştırması için farklı başka şikayetçi olacağız. Hürmetlerimizle.”

Gelen bir şikayet fotoğrafı üzerine bu akşam (18.04.2022) saat 20.45 civarı Ayasofya Camisinin, tarihi “İmparatorluk Kapısının” bu halde olduğunu tespit ettim ve fotoğrafladım. Nöbetçi güvenlik müdürünün bilgim yok demesi üzerine ismini Talip Bey olduğunu söyleyen ve Ayasofya’nın pic.twitter.com/BH7qKNjVpg

— Sanat Tarihi Derneği (STD) (@SanatTarihiSTD) April 18, 2022