Anemi (demir eksikliği)

onurnisan

New member
Halk içinde kansızlık olarak bilinen ‘demir eksikliği’ kan analizi ile teşhis edilen bir hastalıktır. Kanda oksijen taşıyan hemoglobinin muhakkak bir kıymetin altına düşmesi durumunda ‘demir eksikliği’ görülür. Yani hemoglobin düzeyi düşerse kanınızın oksijen taşıma kapasitesi de düşer. Bedeniniz için oksijen ne kadar değerliyse demir düzeyi de büyük ölçüde kıymetlidir. Bu yüzden şayet tabip tarafınca teşhisi konulmuş bir ‘Demir Eksikliği’ var ise hekiminizin önerdiği ilacı KESİNLİKLE kullanmalısınız.

En sık karşılaştığım sorun ilaç kilo aldırır endişesiyle tedavi olmamak ?Demir eksikliği ilaçları yük artışına niye olmaz lakin anemide iştahsızlık, halsizlik görülür ve kan kıymetleriniz yükselmeye başladığında iştahınız düzelmeye başlar??İlaç kullanırken beslenmenize dikkat ederseniz yük artışı görülmez. Bunlardan dolayı tartı artışı dehşetiyle lütfen ilaç kullanmamazlık yapmayın ve şunu unutmayın “Besinlerle ilaç içindeki tek fark dozdur.” Yani şayet hekiminiz ilaç yazdıysa bunu yalnızca besinlerle yükseltmeye çalışmak için kasa kasa kırmızı et yemeniz gerekir.

Pekala tedaviyi besinlerle nasıl destekleriz?

İlacınızı kullandığınız saatlerde süt ve süt eserleri (süt, yoğurt, peynir gibi) tüketmeyiniz. İlacın tesirini azaltır.
Çaydaki kimi doğal bileşiklerde demir emilimini azalttığına dair çalışmalar var o yüzden ilaç saatinde çay tüketmemeye itina şovunuz.
C vitamini demirin bağırsaklardan emilimini artırır o yüzden ilacınız aldıktan daha sonraki öğününüzde C vitamini kaynağı almaya ihtimam şovunuz.
Benim ilacım sabah aç karnına olduğu için ben kahvaltıda 1 çay bardağı taze sıkılmış portakal suyu tüketmeye itina gösteriyorum.