Amerika’da meyyit bulunan araştırma nazaranvlisinin ailesi: İntihar ettiğine inanmıyoruz

Vitra

New member
Amerika’da meyyit bulunan araştırma nazaranvlisinin ailesi: İntihar ettiğine inanmıyoruz Emre Soykök, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdikten daha sonra tıpkı üniversitede yüksek lisansını yaptı ve araştırma nazaranvlisi oldu. Soykök, 8 ay evvel ise Teksas Dallas Üniversitesi’nde doktora eğitimi için kabul alarak, ABD’ye gitti.

Soykök, 21 Nisan’da üniversitenin yurdunda kaldığı odada meyyit bulundu. Emre Soykök’ün vefat haberi, Türkiye’nin Houston Başkonsolosluğu tarafınca 23 Nisan gece yarısı ailesine bildirildi. Konsolosluk yetkilileri, Soykök’ün cansız vücuduna 2 gün daha sonra ulaşıldığı ve intihar ettiğinden şüphelenildiğini, Teksas polisinin soruşturma başlatmış olduğunı aileye aktardı.

‘Ölüm haberini alınca, inanamadık’

Emre Soykök’ün cenazesi Ankara’da Karşıyaka Mezarlığı’nda gözyaşları içinde toprağa verildi. Altındağ ilçesindeki meskenlerinde taziyeleri kabul eden Emre Soykök’ün annesi Suna Soykök, oğlunun âlâ bir akademisyen olmak için Amerika’ya gittiğini söylemiş oldu. Kendilerinin de ellerinden gelen yardımı yaptıklarını belirten anne Soykök, “Kendi isteğiyle hayallerini gerçekleştirmek için Amerika’ya gitti. Çocuğum düzgün bir akademisyen olmak istiyordu. Dönüp vatanına milletine hizmet etmek istiyordu. Bu yolun da Amerika’dan geçeceğini düşünüyordu. İşletme finans konusunda Amerika’da eğitim almadan güzel bir akademisyen olamayacağını düşünüyordu. Amacını de gerçekleştirmişti. Ben çocuğumu canlı gönderdim, mevt haberini alınca, inanamadık” dedi.

‘Oğlum sevinçliydi, mutluydu’

Suna Soykök, oğluyla en son vefatından 2 gün evvel mesajlaştıklarını ve 1 hafta evvel de manzaralı konuştuklarını anlatarak, “Oğlum sevinçliydi, memnundu, Avrupa’da uygun bir mecmuada makalesinin yayımlanacağını söylüyordu. En son görüştüğümüzde ‘anne bu başlangıç, Amerika’da da çıkaracağım makale, çalışmalarına başlayacağım’ diyordu. Çocuğumuza 26 sene emek verdik, o da biz de elimizden geleni yaptık. Bursları kazandı gitti, biz canlı gönderdik çocuğumuzu; fakat cenazesi geldi. Oğlumuzda hiç olumsuz bir şey yoktu. Daima manzaralı konuşuyorduk. Her şeyin yolunda gittiğini söylüyordu. Ben devletimden bu olayın aydınlatılmasında bize yardımcı olmasını istiyorum. Oğlum TÜBİTAK bilim adamı bursu alıyordu. Devletimin yanımızda olmasını, bu olayı soruşturmasını istiyorum” dedi.

‘İntihar ettiğine inanmıyoruz’

Emre Soykök’ün ağabeyi Caner Soykök ise, konsolosluk yetkililerinin 23 Nisan gece yarısını kendilerine kardeşinin vefat haberini verdiklerini söyleyerek, “Kardeşimi 8 ay evvel Dallas Teksas Üniversitesi’ne doktora tahsilini yapması için gönderdik. Orada daha inançlı olacağını düşündüğümüz için yurtta kalmasını istedik. Bize birinci intihardan şüphelendiklerini; ancak ayrıyeten bir cinayet soruşturmasının da yapıldığını söylemiş olduler. Biz Emre’nin intihar ettiğine inanmıyoruz. Haberi aldığımızdan bu yana 10 gün geçti, devletimizin bize yardımcı olmasını ve sürecin içine dahil olmasını istiyoruz” diye konuştu.