Almanya, bir peri masalı – şimdi bu Avrupa Şampiyonası bizi heyecanlandırıyor

Smug

Active member
Dortmund'da ruh hali patlaması: Almanya, bir peri masalı – şimdi bu Avrupa Şampiyonası bizi heyecanlandırıyor

• e-posta

Bölmek

• Daha

• heyecan

• Basmak

• Geri bildirim

• Hata bildir

Bir Hata mı fark ettiniz?

Lütfen metindeki ilgili kelimeleri vurgulayın. Sadece iki tıklamayla hatayı editörlere bildirebilirsiniz.

Bitkide genetik mühendisliği yok

Ama endişelenmeyin:
      Genetik olarak değiştirilmiş
      bunlar

Almanya Avrupa Şampiyonası'nın çeyrek finallerinde ve kutluyor. Danimarka'ya karşı alınan 2-0'lık galibiyet heyecan verici, atmosfer muhteşem. Stadyumdaki fırtına kesintisi ve şelaleler bile havayı bozamıyor. Şimdi Avrupa Şampiyonası ateşiyle elektrikleniyoruz. Almanya, bir peri masalı!

Dortmund'daki Almanya Avrupa Şampiyonası son 16 maçından önceki öğleden sonra, şehir merkezindeki pazarda arkadaşlarımla duruyorum, güneşin tadını çıkarıyorum, elimde yerel bir bira kutusu tutuyorum. Özel üretim olan kutunun üzerinde komik kelimeler, bölgenin bir ABC'si var ve Ruhr bölgesinin dilinin tadını çıkarıyorum. Bu kelime hazinelerinden birini daha sonra Avrupa Şampiyonası maçıyla ilgili bir metne dahil etmek istiyorum, ne kadar uygun olacağını fark etmeden karar veriyorum: Gök gürültüsü ve şimşek!

Şimşek ve gök gürültüsü var, çarpma ve kükreme var. Şiddetli yağmur taraftarların kafalarına yağıyor, ardından dolu ve çok geçmeden stadyumun çatısından tribünlere akan şelaleler oluşuyor. Bir an için Westfalenstadion'un üzerinde gökyüzü açıldı.

Teşekkürler Dortmund, artık hepimiz elektriklendik!

Unutulmaz bir akşamda epik bir gösteri. Almanya Danimarka'yı yendi, Almanya kendi sahasında Avrupa Şampiyonası'nda çeyrek finalde ve Avrupa Şampiyonası'nın bizim için nihayet başladığını hissediyorum. Yıldırım çarptı, elektriklendik.

Öğleden sonra başlıyor, Reinoldikirche'deki fan festivaline gittiğimde, enerji dolu oluyorum. Peter Schilling ve André Schnura binlerce hayranın atmosferini ısıtıyor – ben tam ortasındayım. Mat siyah saksafonlu adam kalabalığın içine daldığında, ben tam önünde oluyorum. Herkes çılgına dönüyor, coşkulu ve mutlu yüzler görüyorum, herkes Avrupa Şampiyonası'nın sesine bağlılıkla kükreyerek eşlik ediyor.

Saksafon ve hayran marşı özel bir atmosfer yaratıyor

Daha sonra taraftar yürüyüşü. 30 bin kişi şehir merkezinden stadyuma omuz omuza yürüyor. Yol boyunca siyah, kırmızı, altın sarısı ve şimdi de tabii ki pembe giyinmiş daha fazla insan onlara katılıyor. Westfalenhallen'e devasa bir deniz geliyor.

Atmosfer stadyuma da yansıyor. Yakın zamanda Stuttgart ve Frankfurt'taki iki grup maçındaki atmosferden şikayetçi olmuştum ve özellikle İsviçre maçından sonra hayal kırıklığına uğramıştım.

Oyunların çevresindeki şehirlerde muazzam bir coşku vardı ama stadyumda öyle bir durum yoktu. Milli teknik direktör Julian Nagelsmann bile daha sonra ihtiyatlı bir şekilde şikayette bulunmuştu.

Dortmund dinledi. Hepimize daha çok hitap eden eleştirilerin teşvikiyle Westfalenstadion bir tımarhaneye dönüştü. Bu durum, Borussia'nın bu tarihi futbol mabedindeki iç saha maçlarında sıklıkla görülür, ancak Alman milli takımının yer aldığı maçlarda atmosfer genellikle BVB'dekinden daha sakindir.

Thomas Müller bunun nasıl yapıldığını gösteriyor

Ama şimdi biraz da BVB atmosferini yaşıyoruz. Niclas Füllkrug'un İsviçre'ye karşı son dakikalarda attığı kurtarıcı gol ülkeyi serbest bıraktı mı?

“Böyle küçük bir duygusal patlama anı tamamen yanlış değildi,” diye belirtti Nagelsmann. Asist sağlayıcısı David Raum daha sonra bunlardan bahsetti A özel turnuva anı.

Dortmund'da başlangıçtan itibaren duygular üst düzeyde. Ulusal marş büyük bir coşkuyla söyleniyor, Thomas Müller öncülük ediyor. Tüm vücudun bunu tüm gücüyle, her şeyiyle hissetmesi gerekiyor.

Taraftarlar ve takım arasındaki simbiyoz

Nagelsmann daha sonra açılış aşamasını analiz ederken, takım taraftarlara “turnuvanın en iyi 20 dakikasını” yaşattıkları için teşekkür etti. Taraftarlar itti, takım taraftarları heyecanlandırdı. Mükemmel bir simbiyoz.

Savunma oyuncusu Nico Schlotterbeck, “Arkamızda çılgın taraftarlarımız vardı, stadyum titriyordu” diyor. Bilmesi gerekiyor, her hafta burada oynuyor.

Dortmundlu oyuncu, “Ülkede bir şeyleri tetikledik. Coşkuyla oynuyoruz, eğlenerek oynuyoruz. Futbolun en güzel tarafı da bu” dedi. Joshua Kimmich de “bu turnuvadaki en iyi atmosferin” olduğunu hissetti.

Milli takım teknik direktörü de o akşam tamamen memnundu ve stadyumdaki insanların “mükemmel duygusunu”, özellikle sahadaki zor anları övdü. “Bu bizi gerçekten zorladı,” diyor.

Pek çok zor an var. Schlotterbeck'in golü kabul edilmedi, açık fark ve ardından Haber kanıtları. Sonra yine Haberlu kanıt, aniden ceza. Havertz, ardından Musiala. Tekrar tekrar atmosferik gök gürültüsü.

Her şey kötüye gittiğinde stadyum “Ah, ne kadar güzel” şarkısını söylüyor

Hiçbir oyun olmasa bile. Şiddetli yağmurda, doluda, yıldırımda. Fırtına çoktan uzaktan kendini duyurmuştu. Ufukta çöktü. En şiddetli patlamayla stadyuma ulaştı ve aniden 60.000 seyircinin üzerine yağdı.

Yarım saatlik maçın ardından takımlar soyunma odasına gidiyor, taraftarlar kalıyor. Fırtınaya göğüs geriyorlar, şelalelere göğüs geriyorlar.

İki çılgın Danimarkalı tribünlerde yüzerken, arena tezahürat ediyor. Islak, soğuk, rüzgarlı, rahatsız edici, futbol oynanmıyor ve yine de herkes şarkı söylüyor: “Oh, ne kadar güzel…” Akşamın en güzel anı.

İşte şunu hissediyorum: İşte bu, Avrupa Şampiyonası coşkusu. İşte buradayız, elektriklendik. Ekip ve yıldırım adına. Bunu Stuttgart'a yanımızda götürüyoruz. Çeyrek final, Avrupa Şampiyonası hayali canlı: Almanya. Gürleyen bir peri masalı. Gürleyen küçük bir şey.

katedral