Alman doktorlar 14 saatlik operasyonda kopan dört parmağı dikti

Smug

Active member
Bir kütük yarma ve dikkatsizlik: çok kısa bir süre içinde, sadece odun parçası yarılmakla kalmadı, aynı zamanda balta Christian R.’nin dört parmağını da kopardı. Sol elinin başparmağı, işaret parmağı, orta parmağı ve yüzük parmağı aniden artık onun bir parçası değildi. Christian R. “Bir an dikkat etmedim ve sonra oldu” diyor. İnşaat mühendisi kırmızı düğmeye basmıştı, balta çoktan aşağı iniyordu ama tahta parçası doğru yerde değildi. hızlı tutuş, hızlı bir Dikkat Dağıtma – kaza olmuştu.

“Parmaklarımızı üşüttük”

“İlk düşüncem, hayatının geri kalanında böyle dolaşamazsın. Bu nasıl görünüyor?” Christian R., üç ay sonra bugün diyor. Ancak ilk korku hızla ortadan kalktı. O ve arkadaşı, hayatını kurtarmak için yapılması gerekeni yaptıklarını hatırlıyor: “İnanılmaz bir şekilde, çok odaklanmış ve sakindik. Önce kanamayı durdurmak için kolumu bağladık, sonra parmakları soğuttuk.”

Bu arada acil durum doktoru ve kurtarma helikopteri alarma geçirildi. Karısı durumu “Christian beni arayıp dört parmağını kaybettiğini söylediğinde şaka yaptığını sandım. Gerçekten ciddi olduğuna dair bana güvence verene kadar korkmadım” diyor. Yaralı daha sonra kurtarma helikopteri ile Regensburg Üniversite Hastanesine (UKR) götürüldü. Orada acil servisteki şok odasından doğrudan ameliyathaneye gitti.

Dört parmak için 14 saatlik ameliyat

UKR’nin Plastik, El ve Rekonstrüktif Cerrahi Departmanında Lukas Prantl’ın ekibinin başkan yardımcısı Sebastian Geis, doğrudan dört parmağıyla ilgilendi: “Acil çağrı geldiğinde, bir ameliyatı daha yeni bitirmiştim ve işime geri dönmek istedim. parmakları kurtarmak için olabildiğince çabuk hareket etmemiz gerektiği hemen anlaşıldı.” Ardından 14 saatlik bir cerrahi maraton geldi ve denildi ki: Dört parmak tekrar dikildi.

Bir kıldan kalın olmayacak şekilde yama yapılacak damarlar

“Böyle bir yaralanma, her şey mahvolduğu için birçok düzeyde karmaşıktır. Kemikler, bağlar, tendonlar ve damarlar. El cerrahisi uzmanı, eli koruma ve mümkün olan en iyi şekilde işlevselliğini geri kazanma şansına sahip olmak için her şeyi yeniden yerleştirmeli ve yeniden yapılandırmalıyız” diye açıklıyor. Diğer durumlarda, hastalar sıklıkla parmaklarını kaybederler.

Bu tür müdahaleler ayrıca özel bir hassasiyet gerektirmektedir. El cerrahları kıldan kalın olmayan damar ve sinirleri ameliyat ederler. Profesör, herhangi bir başarı şansı olup olmadığını prosedür sırasında zaten görebildiklerini açıklıyor. Ancak operasyonun istenen tüm etkileri sağlayıp sağlamadığı ancak rehabilitasyon sırasında netleşir.

“Yavaş yavaş duygu geri geliyor”

Söylendiği gibi, Christian R. talihsizlikte şanslıydı. “Bu duygu yavaş yavaş geri geliyor, dalgalar halinde. Parmaklarım ‘karıncalanıyor’. Bazen biraz rahatsız edici ve biraz acı verici ama içinde yaşam olduğunu gösteriyor” diyor inşaat mühendisi bugün.

UKR’nin Plastik, El ve Rekonstrüktif Cerrahi Departmanında ikamet eden Kerstin Heumann, şu ana kadarki iyileşme sürecinden çok memnun. Check-up randevularında parmakların ne kadar iyi çalıştığını kontrol eder. Ergoterapi ve lenfatik drenaj da iyileşmeyi destekler.

“Ergoterapi artık iyileşme yolunda çok önemli bir yapı taşı çünkü yaraların hedefe yönelik tedavisi yara izini önleyebilir. Kontrolsüz yara izi hareketliliği kısıtlar, bu da ters tepebilir,” diye açıklıyor Geis ilerideki prognoz hakkında. “Kademeli olarak, sıcaklık, doğal ten rengi ve ardından kademeli olarak hareketlilik geri gelmelidir.”

Ayrıca sinirlerin yenilenmesi ve beyne yeniden kontrol edilmesi gereken bir şey olduğuna dair geri bildirim vermesi gerekir. Cerrah, “Zaman alıyor çünkü sinirler günde ortalama bir milimetre yenileniyor” diye açıklıyor. Böylece ilk adımlar atıldı. Christian R. rahatladı: “Neyse ki sağ elim var, bu yüzden yazıp çalışabiliyorum. Yani işler iyiye gidiyor.”