AKP’lilerden siber atak şikâyeti: Reaksiyon gösterdiler

Vitra

New member
AKP’lilerden siber atak şikâyeti: Reaksiyon gösterdiler Muhalefet partilerinin, “İstanbul Sözleşmesi’nden çıkışı meşrulaştırıldığı” nedeni öne sürülerek terk ettiği TBMM Bayana Yönelik Şiddeti Araştırma Komisyonu’nda, AKP’li milletvekillerinin diyalogları dikkat çekti. AKP’li milletvekilleri, Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu (BTK) Lider Yardımcısı Mustafa Küçükali’ye “siber saldırı” yansısını gösterdi.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine nazaran, Kurul, evvelki günlerde BTK Lider Yardımcısı Mustafa Küçükali’yi dinledi. AKP milletvekili Habibe Öcal, “Kişilerin haklarına, hukukuna ters dijital, toplumsal medyada paylaşımda bulunanlara illa savcılık yahut bir karar sonucunda mi erişim engelli konulması gerekiyor? Bunu beklemek zorunda mıyız? Bu kimi vakit bizim şahsi ayrıntılarımız olabiliyor. örneğin benim başıma geldi, TC kimlik numaramdan tutun, telefon numarama kadar fazlaca yöntemsiz bir biçimde paylaşıldı. Ben bunu sahiden haya ederek söylüyorum, adıma eskort bayan hesabı açılıp, telefon numaram verilme rezaletine kadar gidildi lakin hesap bir hafta, on gün şeyde kaldı. Önemli mağduriyet oluşturdu lakin bir türlü bu hesaplara erişim sağlanamadı. Bilişim teknolojileri bize nasıl yardımcı olabilir?” dedi. AKP milletvekili Hacı Ahmet Özdemir de “Sayın liderim, dengeyi sağlayalım. Siber taarruza yalnızca bayanlar uğramıyor benim de 6 yıldır bir fotoğrafım dolaşıyor. Çok özür dilerim, bir bayan avcısı benim fotoğrafımı almış, biraz da değiştirmiş, ‘Kızlar ben her vakit telefonlarınızı açarım’ filan diye… Kaç kere şikâyet ettim” sözlerini kullandı.

‘Gönül ister ki…’ savunması

Milletvekillerinin reaksiyonu karşısında BTK Lider Yardımcısı Mustafa Küçükali savunmasında internetin global olmasından dolayı fail tespit etmenin hudutlu kaldığını aktardı. Küçükali, “Yer sağlayıcı ülke sonlarında olduğu vakit bir daha bildirim yapıyorsunuz, çıkarılabiliyor lakin ülke hudutları haricinde olduğu vakit kısmi olan içeriğe de erişimi engelleyemediğimiz için teknik altyapıdan dolayı yani dünyanın hiç bir yerinde bu yok, engelleyemediğiniz için o içeriği de oradan yani şahısların o içeriğe erişmesini kısıtlayamıyorsunuz. Yoksa gönül şunu ister: Bir içerik bir vatandaşı rahatsız ediyorsa bizim de şu biçimde bir düğmemiz olsa bassak, tak o içerik kalksa ve herkese bu hizmeti sağlayabilsek.” diye konuştu.

Küçükali’nin kelamları karşısında AKP’li Özdemir, “Siz bulamadınız da ben buldum yayın yapanı. Buldum lakin onu, paylaşımları var, diğerleri da paylaşmış, kaldıramıyoruz” çıkışında bulununca, Küçükali, “Evet, artık, şu biçimde sayın vekilim, yani yayın yapanı bulsanız yanlışsız. İşte bunun da kanunda yeri aşikâr, işte süreçleri muhakkak yani bu biçimde bir handikapla da karşı karşıyayız” savunmasını yaptı.