Ailton: “Fenerbahçe’den teklif aldım”

Sarr

Active member
Bir periyot Beşiktaş forması giyen Brezilyalı eski futbolcu Ailton, TRT Spor’a özel açıklamalarda bulundu. Brezilyalı, Werder Bremen günleri, Beşiktaş’tan ayrılma niçini ve Fenerbahçe ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“ÜMİT DAVALA DA BİZE KATILMIŞTI”
Werder Bremen’de uzun mühlet fazlaca uygun isimlerle birlikte oynadım. Marco Bode, Pizarro, Klasnic, Micoud… bu biçimdesine değerli isimlerle birlikte oynamak hakikaten keyif veriyor. 6 yıl boyunca Bremen’de hayli güzel vakit geçirdik, tadını çıkardık. En âlâ dönemim… 2003-2004 döneminde epeyce düzgün bir ekip kurmuştuk. O dönem hatta Ümit Davala da bize katılmıştı. Olağanüstü bir kadro olduk. Bir aile üzere kenetlenmiştik. Çok âlâ futbol oynadığım bir dönemdi.

“FENERBAHÇE’DEN TEKLİF ALDIM”
2002 yılında Fenerbahçe’den teklif almıştım. Ya 2001 ya da 2002 yılıydı. O periyot bir menajer bana, Fenerbahçe’ye ilgim olup olmadığını sordu. “Hayır” diye karşılık verdim; zira “Bir Bremenli Bremen’de kalır.” Sonuçta bu transfer olmadı.

“BEŞİKTAŞ’I KABUL ETTİM”
Bremen’de devam ettim ve daha sonra Schalke’ye transfer oldum. Bir yıl Schalke’de oynadıktan daha sonra Beşiktaş’tan teklif aldım. Kulüpler anlaştı ve devamında ben de teklifi kabul ettim.

“TÜRKİYE’DE ATMOSFER İNANILMAZ FARKLI”
Lakin bir ayrıntısı belirtmeliyim ki; Türkiye’de oynadığınızda stadyumdaki atmosfer inanılmaz derecede farklı. Burada taraftar güya ekiple birlikte çaba veriyor; lakin Almanya’da durum bu biçimde değil.

‘BİZİ YERİN TABANINA SOKUYORLAR LAKİN…’
Tıpkı Brezilya’daki üzere 90 dakika boyunca taraftar ekibini destekliyor. Kadro yeterli oynamadığında yahut sıkıntı bir müddetçteyken büyük bir baskı yapıyorlar. Bizi yerin tabanına de sokuyorlar fakat ekibi asla yalnız bırakmıyorlar. Lakin Beşiktaş üzere bir kulüpte oynuyorsan buna göğüs germen gerek.

“İSTANBUL MACERAMI TIGANA BİTİRDİ”

Buraya birinci gelişimde, imza günümde ve havalimanında karşılaştığım taraftarlar inanılmazdı. Birinci mçımda gol attım ve daha sonraki süreçte 6 maçta daha birer gol kaydettim. Lakin Tigana ile oyundaki niyet yapılarımız uyuşmadı. Kendisinin kibirli tutumları bana uymamıştı. Artık keyif alarak oynayamıyordum ve Sivasspor maçında kırmızı kart gördüm. Ben de bir Brezilyalı olarak heyecanlı bir yapıya sahibim, sonuç bu biçimde oldu. Bir oyuncunun maçın başında direkt kırmızı kart görmesi makus. Fakat tansiyon yükselince maalesef bu biçimde bir olay yaşandı. Bu, grup ve kulüp için nitekim olumsuz bir durumdur. Ama futbolda bu biçimde durumlar yaşanabiliyor.Özetle İstanbul maceramı, Tigana’nın düşündce yapısı ve idaresi bitirdi.

“BREMEN OLMASA BEŞİKTAŞ’A DÖNMEK İSTERDİM”
“Bir şeyleri değiştirebilme talihin olsa ne yapardın?” sorusuna Ailton şu karşılığı verdi: Werder Bremen’e geri dönerdim. Lakin Bremen olmasaydı, Beşiktaş’a geri dönmek isterdim. İstanbul sahiden çok cana yakın ve sıcak bir kent. Ailem burada olmaktan epeyce memnundu. Taraftarın yarattığı atmosfer hayranlık vericiydi. Şu an Bremen’de biroldukça reklam muahedesi yapıyorum. Etkin futbol hayatım bitti ve artık vaktimin birçoklarını ailemle geçirerek değerlendiriyorum.

“Beşiktaş’ın tüm taraftarlarına ve İstanbul’a selamlarımı iletiyorum. Kent ve taraftarları özledim. Seni seviyorum Beşiktaş!”