Ahr Vadisi’nde Küpün açılışı: “Yeniden yapılanma yeni bir bina haline gelmeli”

Smug

Active member
Sanat projesi Momahr: Ahr Vadisi’ndeki sel anıtının açılışı: “Yeniden yapılanma yeni bir bina olmalı”

Cuma, 02/10/2023, 23:32

Ahr’daki sel felaketi için bugüne kadarki en büyük anıt, bu öğleden sonra Ahrweiler’deki Laurentiuskirche’de açıldı: dört ton ağırlığındaki mavi bir küpte, sentetik reçineden dökülen nesneler, Ahr Vadisi’ndeki en az 134 kişinin yaşadığı felaketi anıyor. Temmuz 2021’de öldü ve binlerce kişi yaralandı.

Ahrweiler’ın kalbindeki devasa Katolik kilisesinde hava soğuk. 14 Temmuz 2021 itibarıyla 13. yüzyıldan kalma kilise kilisesinde artık ayin yapılmamaktadır. Sel, duvarları ayakta bıraktı, gerçekten değil. Duvarlarda selde rol oynayan insanları gösteren gerçek boyutlu fotoğraflar var: kurbanlar, kurtarıcılar, gazeteciler.

Papaz Meyrer: “İnşaatla bir adım ileri gitmiyoruz”

Sandalyelerin zemini ve sıraları yırtılmıştı. Papaz Jörg Meyrer, “Kilise yıkıldı” diyor. “İnşaatla bir adım ötede değiliz.” Yardım paraları akmıyor, bürokrasi inşaatı engelliyor. “Daha ileride olan çok şanslıydı.

O kadar şanslı değildik.” Onun için anma töreni hem bir hatırlatma hem de bir umut: “Herkesin başına gelebileceğini gösteriyor. Ama aynı zamanda daha fazlasının geleceğini, insanların kendilerini koruyup desteklediklerini gösteriyor.”

Seven.One AdFactory Strateji Direktörü Daniel Koller ve ekibinin bir fikrine dayanan küpteki nesnelerin her biri, Ahr’daki insanların 14-15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlatıyor: Zum Mavi küpte yere batıyor gibi görünen siyah ayakkabı örneği.

İnsanlar çatılara yapıştı

O sırada Altenburg’da yaşayan bir Bundeswehr askeri olan Theo Frisch’e ait. Yamaçta yaşıyordu, güvendeydi. 14 Temmuz günü saat 23:00’te Ahr, yokuşun altında kasıp kavurdu. Frisch yardım çığlıkları duydu. “Kanomu aldım ve karşı tarafa geçtim.” Orada evler dereye kadar sular altında kaldı. Yedi kişi çatılara tutundu, Frisch beş kişiyi kanosuna çekti ve onları güvenli bir yere götürdü. Diğer ikisini aldığında onlarla birlikte alabora oldu.

O ve kurtarmaya çalıştığı iki kadın su altındaydı. FOCUS’a çevrimiçi olarak “Neredeyse devam edecektim” diyor. Bir şekilde karaya çıkmayı başardılar. O dönemde giydiği iki ayakkabıdan birinin artık sergi olması onun için ne ifade ediyor: “Zaten kırılmıştı, atmalıydım” diyor. İnsanları hayatta tutan Ahr Vadisi mizahı. Cidden: “Bu büyük bir takdir, sonsuza kadar sürecek bir şey.”

Mavi akrilikle shrink ambalajlı ürünler

20 avroluk bir banknot, Thomas Pütz’ün can yeleği veya Andy Neumann’ın “Sadece yağmurdu!?” kitabı gibi. Mavi akrilikle kapatılmış diğer tüm parçalar gibi Küp plakasının tepesinde yüzer.

Andy Neumann, Federal Kriminal Polis Bürosunda çalışıyor, felaketlere ve tehditlere aşina. Ancak yeni inşa ettiği evini sular altında bırakan sel, yeni bir deneyimdi. 15 Temmuz 2021’de FOCUS çevrimiçi muhabirine “Korktum,” dedi.

Tufan gecesi yaşadıklarını kaleme aldı. Bu, kitabın birkaç hafta boyunca Spiegel en çok satanlar listesinin başında yer almasıyla sonuçlandı. “Orada olmayı kesinlikle çılgınca ve gerçeküstü buluyorum. Bu Küp, Ahr Vadisi’ni halkın gözünde tutmak için en akıllıca fikir.” Buna şiddetle ihtiyaç var çünkü ona göre, Blankenheim’dan Sinzig’e 90 kilometre uzunluğundaki vadide pek çok şey ters gidiyor: “Şu anda çok önemli bir hata yapıyoruz: yeniden yapılanma finanse ediliyor, yeni bina desteklenmiyor. “

Yeniden yapılanma fonu Ahr’daki ilerlemeyi engelliyor

Ahr’daki insanlar, Ahr’da ilerlemeyi engellediği için eyalet ve federal hükümetin sözde yeniden inşa fonundan rahatsız. Altenahr Belediye Başkanı Dominik Gieler (36, CDU) bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Altenbrück belediyesi, yeni hidrolik gereksinimleri karşılamak ve böylece bir sonraki sele daha iyi hazırlanabilmek için eski köprünün yıkılmasını istiyor. sadece eski köprü onarılırsa para, ki bu saçma ve paradoksal.

Ahr Valley 2025 turizm konseptinin proje yöneticisi David Bongart, “Yeniden yapılanma kelimesini duymak istemiyoruz” diyor. “Yeniden yapılanma yeni bir bina ile sonuçlanmalıdır.” Ahr Vadisi bunu anlamazsa, “bölge olarak geride kalacağız” diyor Bongart. Ahr Vadisi artık Temmuz 2021’den öncesine ait, rahatlayıp gevşeyebileceğiniz bir bölge olmasa da, turistlerin artık daha fazla geleceğini umuyor. “Özellikle şimdi turistlerin yeni bir dayanışmasına ihtiyacımız var: Bizi ziyaret etmeliler, bizimle yürüyüş yapmalılar, dışarı çıkıp yemek yemeli ve şarabımızı denemeliler.” Ahr konusunda tartışma ihtiyacı büyüktür.

“İnsanlar Ahr hakkında konuşmalı, Almanya Ahr Vadisi’ni hatırlamalı

Daniel Koller, “Anıtla tam da bunu başarmak istiyoruz” diyor: “İnsanlar Ahr’dan bahsetmeli, Almanya Ahr Vadisi’ni hatırlamalı. Bölge yeniden düşünülebilecek bir örnek olmalı. Sürdürülebilir yapı, yeni enerji kavramları Ahr Vadisi’ni yüzyılın felaketi gibi temsil etmeli 16 Şubat’tan itibaren Küp’ten hikayeler Pro Sieben’de yayınlanacak ve SAT.1 yayınlandı.

FOCUS çevrimiçi baş editörü Florian Festl ve ekibi, Ahr’daki inşaata gazeteci olarak eşlik etmek istiyor. Focus online Earth, Bad Neuenahr’da kendi kalıcı iklim ofisini açıyor: “Sadece yıkımdan değil, inşaattan da bahsetmeliyiz. Daha az yıkıcı ve daha yapıcı olmalıyız. Aksi takdirde insanlar bize sırt çevirecek çünkü bir Gerçeğin aşırı derecede olumsuz, çarpıtılmış görüntüsü, hayatlarına hiçbir iyi şey getirmeyecektir.”

“O zamanlar ihtiyacım olan her şey yanımdaydı: giysiler, su ısıtıcısı”

Altın boynuzlu beyaz saçlı küçük bir adam, güzel hikayelerin de olduğunu gösteriyor: Bir zamanlar sunağın durduğu yerde, bu Cuma öğleden sonra trompetini çalıyor, böylece sandalye sıralarındaki yüz konuğun kalbi ısınıyor: ” Ahr Vadisi’nden Trompetçi”, Franz Josef Graf olarak adlandırılır.

Yardım için 19 Temmuz 2021’de Bavyera’dan Ahr Vadisi’ne geldi. Hikayesi, Ahr vadisindeki felaket hakkında çok şey anlatıyor. İş merkezi, o zamanlar işsiz olan adam için Pfalz’a seyahati onaylamıştı. Yedi hafta sigortalıdır. “O zamanlar ihtiyacınız olan her şey yanımdaydı: giysiler, su ısıtıcısı.” FOCUS çevrimiçi sel muhabiri – muhteşem sanat eseri “Küp”, Ahr vadisindeki sel felaketini anımsatıyor

20 Temmuz 2021’den beri Ahr Vadisi’nde trompet çalıyor. Kilise ayinlerinde, kutlamalarda, anma günlerinde. Önce eski bir flugelhorn’da. Ahr Vadisi’ndeki insanlar minnettarlıklarından dolayı ona yeni bir Kuhlohorn verdiler. Bavyera’ya bir daha geri dönmedi, yeni karısıyla Kasım 2021’de tanıştı ve şimdi sevk memuru olarak çalışıyor. Ahr Vadisi’ndeki birçok hikayeden biri. Bir güzel. Graf mutluluğu Ahr Vadisi’nde buldu. Ahr Vadisi’ndeki birçok insan hala onu arıyor.

Sel anıtı “modern ahrts müzesi”

Temmuz 2021’de Ahr Vadisi korkunç bir felakete sahne oldu. Ahr vadisindeki sel felaketinin hatırası, muhteşem bir sanat projesiyle yaşatılıyor.

jke/lmj/