Ahmet Parıltı Çebi: “Lens ve Ljajic’in kontratlarını nasıl yapmışlar?”

Sarr

Active member
Beşiktaş Kulübü Lideri Ahmet Işık Çebi, grup maliyetinin 50 Milyon Euro’nun altında olduğunu ve dünya çapında oyuncuları indirim yaptırarak aldıklarını söylerken, eski idarenin yaptığı Lens ve Ljajic’in kontratlarının kulübü güç durumda bıraktığını bir kere daha lisana getirdi. Lider Çebi, transfer devrinde isteyip de alamadıkları tek oyuncunun Kaan Ayhan olduğunu itiraf ederken orta transferde bir daha teşebbüs yapacaklarını da deklare etti. Ajax maçı daha sonrası gazetecilerle sohbet ederek kıymetli açıklamalarda bulunan Çebi’nin birtakım kelamları şu biçimde:

“9 MİLYON ALAN PJANIC’E 2.75 MİLYON EURO VERİYORUZ”

“Transferler için Şampiyonlar Ligi’nden gelen paranın tamamını değil dörtte birini falan harcadık. Bu transferleri hem şampiyon olmak için yaptık, birebir vakitte ülkemizi Şampiyonlar Ligi’nde temsil edeceğimiz için yaptık, gayemiz hiçbir vakit hava atmak olmadı. Ekibin maliyeti şu an 50 milyon Euro’nun altında. Dünya çapında oyuncuları hayli önemli indirimler yaptırarak aldık. Bilhassa Pjanic için verdiğimiz paralar devasa yükseklikte değil. 9 milyon euro yıllık fiyat alan Pjanic için 2 milyon 750 bin Euro veriyoruz.

“İSTEYİP DE ALAMADIĞIMIZ TEK FUTBOLCU KAAN AYHAN”

Transfer devrinde almak isteyip de alamadığımız tek oyuncu Kaan Ayhan oldu. Devre içinde kadrosundaki durumuna nazaran yine teşebbüste bulunacağız. Ayrıyeten Gedson Fernandes’i de son gün alıyorduk ancak Pjanic çıkınca vazgeçtik ve tercihimizi Pjanic’ten yana kullandık. Cenk Tosun’a da kelamım var, dönem sonu gelmek isterse kapımız ona açıktır.”

KENAN KARAMAN TRANSFERİNİN PERDE ARDI

“Kenan için şunu söyleyebilirim, yerli futbolcu konusunda ısrarcıydı federasyon, ondan daha güzel yerli kim var bilmiyorum? Kenan’da, hocanın tatilde olduğu bir aylık periyotta tez etmemiz gerekiyordu, yerli futbolcu konusunda baskı vardı. Ulusal futbolcu olduğu için ve gelişim göstereceğine inandığımız için aldık. Yanılgı yaptığımızı düşünmüyorum. Salih’i de hoca istedi.”

LARIN KARARINI VERECEK

“Larin kalmak istiyor, görüşmeler devam ediyor. Daha bugün (dün için) görüştük menajeriyle. Canı diğer yere gitmek istiyorsa sarfiyat, ben hiç o mevzuda taviz vermem, yani Beşiktaş’ta kalmak istemeyen, bizi sıkıntı durumda bırakacak futbolcuyla ben çok uzun görüşmem, kısa keserim.”

“KARAGÜMRÜK, LENS İÇİN BİZE 150 BİN EURO VERDİ”

“Lens ve Ljajic ile bu kontratları nasıl yaptınız, hatta Douglas. 3 tane futbolcuyu sizlerin takdirine bırakıyorum. Milyonlarca Euro’luk bu futbolculara niye 100 bin 200 bin Euro teklif geliyor. Karagümrük Lens için bize 300 bin Euro brüt para verdi, neti 150 bin Euro yapıyor. Kulüpteki sponsor aracını bile istedi Lens, artık bu kadarı bana ağır geldi yani.

“ADEM SON DAKİKA KARARINDAN VAZGEÇTİ”
Adem’le biz anlaştık, son dakikada sonucundan vazgeçti. Adem’i alan olmadığını, taliplisi olmadığını düşünüyorum. Muhtemelen anlaşabileceğini düşündü, zayıf ihtimaldi fakat olmayınca profesyonel baş yapısıyla kontratına yaslandı yürüdü. Bu 3 futbolcu da ‘Beşiktaş’ta sağlıklı yaşıyorlar’. Bu futbolcularla o kontratları imzalarken düşünecektiniz. Ljajic için daha geçen hafta 2 milyon Euro son taksiti ödedik. Bunu alanlar kulübüyle 6.5 milyon Euro kontrat yapmışlar, üstüne ödemeyi de ertelemişler. Bütün ödemelerini biz yaptık, tam 6.5 milyon Euro.”

SAKATLIKLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU AĞIR MAÇ TEMPOSU VE RAKİPLERİN SERT FUTBOLUNDAN KAYNAKLANIYOR

“Sivasspor maçını alanımızda oynayacağız. Sakatlıkların hepsinin tabandan kaynaklandığını düşünmüyorum. Benim ferdî fikrim hayli ağır maç temposu, bilhassa Dortmund maçında hayli efor sarf eden bir grubumuz var. daha sonrasında sakatlıklar çıkmaya başladı. En kıymetlisi bu sakatlıkların %60-70’i darbeden kaynaklanıyor. Şu anda o darbeleri vuranların hiçbir adedinin kartı yok. Ancak Malatya’da lakin orada lakin burada. Siz kartları vermediğiniz sürece arkadaş arkadaşın ayağına vuruyor. Bu hafta sonu bizim maçlar ve öteki maçları dikkatle takip edeceğiz, daha sonrasında ben önümüzdeki haftalarda, ulusal grup içinde hakemlerle ilgili kesin olarak açıklama yapacağım, rahatsızız.”

BEŞİKTAŞ’IN HAKKI YENMEDİĞİ VAKİT BEŞİKTAŞ esasen ŞAMPİYON OLACAK

“Adana Demirspor maçında hakem demiş ki ‘ben görmedim, VAR hakemine sordum pak’ dedi diyor. Hakem de gorecek, VAR niçin görmüyor. VAR ‘gel duruma bak’ diyebilir. VAR pak deyince hakem gidip bakmıyor. VAR’a git, şayet durumun başında faul var ise, bu biçimde faul ver ne var ise onu ver. Penaltıysa penaltı ver. Bizim önümüzün kesilmek istendiği bir görüş, ispat edemeyeceğimiz şeyleri söyleyemeyiz. Ben öteki kadrolarla ilgili konuşmak istemiyorum. Beşiktaş’ın hakkını yemesinler kâfi. Beşiktaş’ın hakkı yenmediği vakit Beşiktaş aslına bakarsan şampiyon olacak. Adana Demirspor maçında Balotelli’nin yaptığı hareketlerden dolayı daha sonra resmi olarak özür dilemediler. Ben hiçbir şeklide futbolcuyu dikkate almam. Bizler resmi siteleri olan, resmi kurumlarız, özür dilenecekse bu türlü resmi yapılır, yapılmadı. Baş sıhhati değil bu. Baş sıhhatinde telefon açarsınız dilersiniz, bu o denli bir şey değil.”

YAYIN GELİRLERİ

“Yayıncı kuruluşla kontratlarda yaptığınız yanılgılar senelerca size ziyan verir. Yanılgı demeyelim lakin bu kontratlar baştan eksik yapılmış. Birtakım şeyler önemsenmemiş fakat başınıza gelince sizin lehinize bir şey yok. Bu kontratlar daha sağlıklı yapılmalıydı. Kendi Üstün Lig A.Ş’mizi kurmadıktan daha sonra bu yayın işleri daha epeyce düşünce olur. Bu işin vakit gereksinimi var. Şayet, kulüpler (dört büyük kulüpler) kendi maçlarını yayınlamak isterse ve yayıncı kuruluşla mukavele bitmeden hazırlıklarını yaparlar, mukavele bitince ihaleye çıkmadan kendi dekoderlerini satarlar ve yayınlarlar fakat bu çabucak ve bugün karar verilecek bir şey değil. Bir yıl daha sonrası için bugünden bir karar alabilirsiniz.

Federasyon başkanlığını hiçbir biçimde düşünmüyorum. Şu anda bir liderimiz var aslına bakarsanız.”

BİZDEN EVVELKİ GİDENLER VIN TURİZMDİ BEN VARAN TURİZM’İM

“Gidenler kulübü epey zordayken bırakıp gittiler, ben kulübü toparladım, bundan daha sonra düzlüğe çıkacağız. Onlar ‘vın’ turizmdi. Benim vın turizmle işim yok, ben ‘Varan Turizm’ im.”