Ahmet Davutoğlu AKP seçmenine ‘Vicdanlarınıza sesleniyorum’

Vitra

New member
Ahmet Davutoğlu AKP seçmenine ‘Vicdanlarınıza sesleniyorum’ Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, partisinin resmi internet sitesinde ’31 Mart Seçim sonuçları ve İçinde Bulunduğumuz Siyasi Kaidelere Ait Tespit ve Tavsiyeler’ başlığında, daha evvelde AKP’lilere seslendiği makalesini paylaştı. Davutoğlu’nun paylaştığı makalede şu tabirler dikkat çekti:

Bugün kritik bir tarihi eşikte bulunuyoruz. Son üç yıl ortasında yaşanılan kritik süreçlerde ülkemiz ve partimizle ilgili değerlendirmelerimi ve tasalarımı Sayın Cumhurbaşkanımıza direkt kelamlı ve yazılı olarak iletmiş, fakat farklı çevreler tarafınca arka niyetli tartışmalara münasebet kılınmaması ismine kamuoyu ile paylaşmamayı tercih etmiştim.

31 Mart seçimleri ve akabinde yaşananlar ile bir arada ortaya çıkan toplumsal ve siyasal tablo partimizin ve ülkemizin geleceği ile ilgili kamuoyuna açık, şeffaf ve sağduyulu bir muhasebenin yapılmasını gerekli kılmıştır.

AK Parti’nin 2. Genel Lideri ve ülkemizin halk tarafınca seçilmiş son Başbakanı olarak bu sorumluluk şuuru ile TBMM’mizin kuruluşunun 99. Yıldönümü arifesinde görüşlerimi aziz milletimizle paylaşmayı kaçınılmaz bir bakılırsav addediyorum.

31 Mart seçimleri basiret ve sağduyuyla incelememiz gereken kıymetli sonuçlar doğurmuş, dikkate almamız gereken kıymetli iletiler vermiştir. Partimizin ve ülkemizin geleceği için bu bildirilerin hakikat anlaşılması ve gereğinin yapılması büyük bir değer arz etmektedir.

Milletimizin tercihlerindeki değişikliklerden gerekli bildiriler çıkarılmaz, atılması gereken adımlar kararlılıkla atılmaz ise hem AK Parti olarak bizleri birebir vakitte ülkemizi sıkıntı bir periyot beklemektedir. Bu çerçevede, başta hareketimizin kitleselleşerek iktidara yürümesinin değerli sembolleri olan ve çeyrek asırdır takımlarımızın idaresinde bulunan İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlıklarında alınan sonuç olmak üzere, partimizin toplumsal dayanağında görülen azalma gerçeğiyle yüzleşmek ve bunu sağduyulu bir biçimde kıymetlendirmek durumundayız.

‘Bu görüşler yanlış mıydı?’

Gelecek Partisi başkanı Davutoğlu, AKP’den niye ihraç edildiğiyle ilgili 5 dakikalık bir görüntüyü da toplumsal medya hesabından paylaşarak şunları söylemiş oldu:

AK Partili kardeşlerim, tam iki yıl evvel adalet ve pak siyaset talep ettiğim için beni istifaya götüren ihraç süreci başlatıldı. Artık vicdanlarınıza sesleniyorum: Bu görüşler yanlış mıydı? Gereği yapılsaydı ülkemiz ve AK Parti hal bu türlü olunca olur muydu?