Abdullah Gül’den ‘Gezi’ yorumu: Beni de epey üzdü

Vitra

New member
Abdullah Gül’den ‘Gezi’ yorumu: Beni de epey üzdü 1637 gün hakkında hiç bir karar bulunmadan cezaevinde tutulan iş insanı ve insan hakları aktivisti Osman Kavala‘nın ağırlaştırılmış müebbet mahpusa mahkum edildiği, Mücella Yapan, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ekmekçi’nin 18 yılla cezalandırılıp tutuklandığı Seyahat Parkı davası, Türkiye ile bir arada memleketler arası kamuoyunda da yansılara niye oldu.

Hukukçular, üzerine siyasetin gölgesinin düştüğü yargılama sürecinde yaşananlara ‘mantıklı’ bir açıklama bulamazken, muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere biroldukça bölümden tenkitler yöneltildi.

Görüşleri merak edilen bir isim daha vardı; 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül.

O periyot Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başbakanlık nazaranvini yürütüyordu ve iki isim, birinci kere kamuoyu önünde karşı karşıya gelmişti. çabucak sonrasında AKP ile iplerini büsbütün koparan Gül, 2020 yılına gelindiğinde “Seyahat olaylarıyla gurur duyuyorum” açıklamasında bulunmuştu.

Seyahat devrinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Seyahat davasında çıkan sonucun akabinde T24 muharriri Murat Sabuncu’ya konuştu.

‘Kavala ve arkadaşlarıyla ilgili karar kamu vicdanını derinden yaraladı’

“Kavala ve arkadaşlarıyla ilgili karar kamu vicdanını fazlaca derinden yaraladı. Beni de epeyce üzdü. Bu dava yargılama süreci açısından da ileride utanılacak bir yargılama süreci olarak anılacaktır”
diyen Gül, şu biçimde devam etti:

“Osman Kavala üzere servet sahibi bir insan güzel vakit geçirmek yerine insanlık sorunlarıyla uğraşmasının bedelini ödüyor, bu epeyce acı. Yargıtay sonucuna kadar bu insanların mahpusta olması epey hayli üzücü, vicdanları yaralayıcı bir durum.

‘Türkiye için inanılmaz bir yük oldu’

Türkiye için de inanılmaz yük oldu bu karar. İnsan hakları ve hukuk uygulamalarının aslına bakarsanız hayli sorgulandığı devirde, Türkiye’ye kötülük yapmak isteyenler lakin bu kadar ziyan verebilirlerdi. Milyonlarca dolarlık Türkiye aleyhtarı bir kampanya yapmak isteseler, aslına bakarsanız imajı bozuk olan Türkiye’yi dünya kamuoyunda lakin bu kadar olumsuz gündeme getirebilirdi.”

çabucak sonrasında Sabuncu, 11. Cumhurbaşkanı’na Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Kavala için verdiği hak ihlali sonucunın yok sayılmasını ve mahkeme heyetinde yer alan bir hakimin, geçmişte AKP’den milletvekili aday adayı olmasını sordu. Gül’ün cevapları şu biçimde oldu:

‘Modern dünyadan ne kadar kopuk olduğumuzu göstermesi açısından utanç verici’

“AİHM içtihatlarının yargı sürecinde dikkate alınmamış olması hem kabul edilemez birebir vakitte fazlaca üzücü. Kesimi olduğumuz çağdaş dünyadan ne kadar kopuk olduğumuzu göstermesi açısından da ayrıyeten utanç verici. Türkiye’nin tekrar demokrasiye dönmesi, insan haklarını da güncelleyecek biçimde uğraş sarfetmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları istikametine evrilmesi gerekirken bu karar şok edici ve yük oldu. Kavala’nın ve tutuklanan başka isimlerin içeride çekeceği eziyet epeyce acı. En az onun kadar, çelişkili yargılama süreçlerine şahit olmuş bu davanın Türkiye’ye kaybettirdiklerini görmek de acı.

‘Bu davadan istekli olarak çekilmesini beklerdim’

Hâkim konusuna gelince. Doğrusu bu davada, daha evvel aday olmuş ve seçim kampanyasına katılmış bir hakimin kendisinin bu davadan istekli olarak çekilmesini beklerdim. Mesleğine hakimlik mesleğiyle başlayıp o denli kıdem alan yargıçların bu davada karar verici durumda olması tartışmalara fırsat vermezdi.”

Gül, “Gezi sizin için ne tabir ediyordu?” sorusuna da şu karşılığı verdi:

‘Gezi olayını AK Parti açısından olumlu bir ilerleme olarak görmüştüm’

“Ben o gün Seyahat olayını AK Parti açısından olumlu bir ilerleme olarak görmüştüm. Faili meçhuller için değil etraf için itiraz eden Chicago’daki Londra’daki üzere aksiyonlar. Ortadoğu ülkelerinin sorunlarını değil gelişmiş ülkelerin sorunlarını yaşıyor olmanın bir göstergesi. Sorunlarımız bile gelişmiş ülkelerin sorunlarına benzemeye başlamıştı. O gün oradaki beşerlerle diyalog kurup, anlaşarak hayli kolay bir uzlaşmayla çıkmak mümkünken, çok müdahaleler sonucunda uzun devir uykuda olan yasa dışı örgütlerin uyanmasına, harekete geçmesine ve vandallıklarına fırsat verildi. “