4. Türkiye Spor Doruğu gerçekleştirildi

Sarr

Active member
Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi Dünya FairPlay Karikatür ve Fotoğraf Standı ile başlayan ve İstanbul Gelişim Üniversitesi ve Spor Siyasetleri Derneği’nin düzenlediği dorukta, ‘Kadınlar bir arada kuvvetli: Sporla Başaranlar’ ve ’21. YY’da Spor Yatırımlarının Geleceği’ başlıklı oturumlar da gerçekleştirildi. Doruğun sonunda ayrıyeten ödül merasimi düzenlendi. Türkiye Ulusal Paralimpik atletleri Zübeyde Süpürgeci, Hamide Doğangün ve Büşra Ün başarılarından dolayı ödüllendirilirken, ödül alan isimler içinde tepeye konuşmacı olarak Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Ulusal Gruplardan Sorumlu İdare Şurası Üyesi Hamit Altıntop ve Türkiye Basketbol Federasyonu Genel Koordinatörü Ömer Onan katıldı. Yılın Spor Yorumcusu Mükafatını ise Lider İhtimam aldı.

“Kadınlar olarak epey hoş işler yapıyoruz”
Dorukta ödül alan profesyonel tenisçi İpek Öz, bu şekil aktifliklerin Türk sporu için yararlı olacağını söylerken, “Çok keyifli ve hoş bir gündü. Umarım seneye yeniden burada olur ve konuşma yapabilirim” dedi.
Sporda bayanın hak ettiği yerde olmadığını lakin hoş yerlere gelindiğini ve bayanlar olarak fazlaca hoş işler yaptıklarını lisana getiren Öz, “Umarım yakın vakitte hakikaten hak ettiğimiz yeri bakılırsabiliriz” halinde konuştu.
Başarılı atlet maksadının ise tenis sporunun değerli turnuvaları olan Grand Slam’lere katılmak ve birinci 100’e girip birincileri başarmak olduğunu söylemiş oldu.

“Kızlar her şeyi başarabilir, kâfi ki istesinler”
Haziran ayında Polonya’da düzenlenen Para Atletizm Avrupa Şampiyonası’ndan altın madalyayla dönen Zübeyde Süpürgeci, 4. Spor Zirvesi’nde aldığı ödül için fazlaca memnun olduğunu ve yaptıkları sporun sıkıntı olduğunu lisana getirdi. Süpürgeci, “Bizi bu mükafata layık görüp başarımızı taçlandırdığı için İstanbul Gelişim Üniversitesi’ne teşekkür ederim” dedi.
Sporla ilgilenmek isteyen kız çocukları için “Kızlar her şeyi başarabilir, kâfi ki istesinler” diyen Süpürgeci, “Tabii ki ömrümüz her alanda epey güç fakat biz bayanlar olarak bu zorluğu aşabiliriz. Kendimize inanalım” formunda konuştu.
Bir daha sonraki amacı için ise Süpürgeci, “Japonya’daki 2022 Dünya Şampiyonası’nda birinci olup çabucak sonrasında Paris 2024 Paralimpik Olimpiyatları’nda şampiyon olmak istiyorum” diye konuştu.

“Bizlere fırsat verildiği vakit epeyce yeterli şeyler yapacağımızı gösteriyoruz”
Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda beşinci olan ve 4. Spor Zirvesi’nde ödül alan paralimpik atlet Hamide Doğangün, ödül aldığı için fazlaca keyifli olduğunu ve sıradaki maksadının Paris’te düzenlenecek olan 2024 Paralimpik Olimpiyatları’nda dereceye girip Türkiye’yi en düzgün biçimde temsil etmek olduğunu lisana getirdi.
Sporda ilerlemek isteyen fakat önlerine farklı maniler çıkan kız çocukları için konuşan Doğangün, “Bizlere fırsat verildiği vakit epey uygun şeyler yapacağımızı gösteriyoruz. Bize fırsat verilsin ve neler yapabileceğimizi görsünler istiyorum” dedi.

“Ülkemi en yeterli biçimde temsil edip bayrağı dalgalandırmak istiyorum”
Paralimpik Oyunları’na katılan birinci Türk bayan tenisçi olan Büşra Ün, geçtiğimiz yıl düzenlenen Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nın epeyce inişli-çıkışlı, ağır tempolu ve yorucu geçtiğini lisana getirirken, “Öyle bir tempodan daha sonra bu türlü ödüllendirilmek alışılmış ki bizi keyifli ediyor. Burada olmak sahiden çok gurur verici” dedi.
Amacının he vakit daha uygununu yapabilmek olduğunu söyleyen Ün, “Bu süreç içerisinde ne değişir, neler olur bilmiyorum. Ülkemi en düzgün biçimde temsil edip bayrağı dalgalandırmak istiyorum” biçiminde konuştu.
Bayan sportmenler için, söylenen kalıplara uymak zorunda olmadıklarını lisana getiren Ün, “Ne istiyorlarsa, hangi branşı istiyorlarsa yapabilirler. İstedikleri her şeyde hakkını verip çalıştıktan daha sonra başarılı olabilirler. Çalışmaya devam” diye konuştu.

“Başarıları taçlandırmak insanı teşvik ediyor”
Birinci sefer karate branşının yer aldığı Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil eden, Dünya ve Avrupa Şampiyonluğu bulunan Serap Özçelik Arapoğlu, “Gerçekten epeyce memnunum. Muvaffakiyetleri taçlandırmak insanı teşvik ediyor. Biz de bu sayede önümüzdeki amaçlara daha sağlam adımlar atabiliyoruz. Bu benim için bir teşvik oldu. Umarım daha düzgünlerini başarabilirim” tabirlerini kullandı. Arapoğlu daha sonraki amacının Avrupa şampiyonasında başarılı olmak olduğunu lisana getirdi.