31 yaşındaki Red Bull varisi ilk temettü ödemesini aldı – 582 milyon euro

Smug

Active member
“Bloomberg” ve “Manager Magazin”, oybirliğiyle 31 yaşındaki Red Bull varisi Mark Mateschitz’in ilk Red Bull temettü ödemesini 1 Kasım’da aldığını bildirdi. Yüzde 49’luk hissedar olarak Mateschitz’in 383 milyon avroya hakkı olacaktı. Ayrıca kendisine 199 milyon euroluk oranlı bir dağıtım da verildi.

Mateschitz’e 2022 için ödenen toplam 583 milyon euro, “şu ana kadarki en düşük temettü”yü temsil ediyordu. [Familie Mateschitz] üç yılda alındı”.

Dieterich Mateschitz, Red Bull üzerinde büyük ölçüde kontrole sahipti – Mark’ın olmayacak

“Manager Magazin” ayrıca nesil değişimiyle Mateschitz ailesinin Red Bull üzerindeki kontrolünü önemli ölçüde kaybedeceğini bildirdi. Kurucu Dieterich Mateschitz, Taylandlı ortaklarla, özellikle de Yoovidhya ailesiyle, ömür boyu şirketin patronu olma konusunda anlaştı. Dieterich Mateschitz’in iş planlarını ancak üçte iki çoğunlukla engellemek mümkündü.

Swarovski Kristal Hanedanlığı’ndan Victoria Swarovski ile ilişki içinde olan Mark Mateschitz bu ayrıcalıklara sahip değildi. Yoovodhya ailesi aynı zamanda şirket hisselerinin yüzde 49’una sahipti ve aile reisleri Chalerm Yoovidhya da kalan yüzde ikinin sahibiydi, bu nedenle Mateschitz’e fiilen oy verilmemişti.

Red Bull’da yıllardır durgunluk var

Bloomberg’e göre Red Bull’un bir zamanlar hızlı olan büyümesi birkaç yıldır durmuş durumda. Hem 2021 hem de 2022 mali yılında yaklaşık 11,6 milyar kutu teslim edildi ve yaklaşık 9,7 milyar euro net satış elde edildi.

Dieterich Mateschitz’in çay içeceği Kombucha gibi yeni ürünlerin yardımıyla yeni pazar segmentlerine girme yönündeki son girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı ve Mateschitz ile Yoovidhya aileleri arasında gerilimlere yol açtı.

Bilgili olun, anlayın, doğru kararları alınBuradan güncel finans haberlerine ilişkin Haberin Detayları bilgileri alabilirsiniz. Her Cuma bülten olarak.

** ile işaretli alanların doldurulması zorunludur

Kabul ediyorum, BurdaForward GmbH, St. Martin Straße 66, 81541 Münih, yukarıda seçilen konularla ilgili bana düzenli olarak e-posta yoluyla haberler gönderiyor. Ayrıca BurdaForward GmbH’nin haber bülteninin kullanımını analiz etmesini ve içeriğini ve tekliflerini kişiselleştirmek için kullanmasını kabul ediyorum. Onayım herhangi bir zamanda iptal edilebilir. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirim.