‘2021 Dünya Mirasları Foto Safari’ aktifliği Kapadokya ayağıyla başladı

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansının (TGA) takviyesi, Türkiye Tanıtma Platformu (TUTAP), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Turizm Muharrirleri ve Gazetecileri Derneği (TUYED) iş birliğinde düzenlenen aktifliğe 64 fotoğrafçı katıldı.

Nevşehir’in Uçhisar beldesindeki Güvercinlik Vadisi’nde doğal kaya oluşumlarını fotoğraflayan iştirakçiler, bakılırsame Açık Hava Müzesi ve Ürgüp ilçesindeki Üç Hoşlar mevkisinde çekim yaptı.

TUTAP Lideri Fikret Yıldız, gazetecilere, amatör ve profesyonel fotoğrafçıların çalışmalarından elde edilecek görsellerin Türkiye’nin turizm alanlarının tanıtımlarında kullanılacağını belirtti.

Etkinliği klâsik hale getirmek istediklerini kaydeden Yıldız, “Kapadokya’da başlattığımuz foto safari, 2022 Mayıs ayında İstanbul’da son bulacak. Gelecek yıl da birfazlaca ülkeden büyük bir iştirakle bu tertibi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Birinci sene bulunmasına karşın hayli büyük ilgi var. Bu çalışmada elde edilecek fotoğraflar bizim için arşiv niteliği taşıyor. Bütün çalışmalar TUTAP ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca kullanılacak. Yurt dışı tanıtımlarda da fazlaca büyük tesiri olacak.” dedi.

Organizasyon Komitesi Lideri Serdar Karaduman da 17 noktada yapılacak etkinliklerde derece elde edecek eserler içinden birinciyi, internet sitesinden gerçekleştirilecek oylamayla belirleyeceklerini anlattı.

“Kapadokya’nın her köşesi başka güzel”

Etkinliğe Antalya’dan katılan Muhammet Dönmezer, çeşit takvimi kapsamında öbür programlara da katılmayı dilek ettiğini belirterek, “Foto safari ilgimi çekti. Uzun yıllardır da fotoğrafın ortasında olduğumdan buraya gelmeyi hayli istiyordum. Organize edenlere hayli teşekkür ediyorum. İnanılmaz bir cins programı. Bundan daha sonraki programlara da katılmak istiyorum. Kapadokya’nın her yeri başka bir gereç ve fotoğraf, anlatmaya gerek yok, her şey ortada.” dedi.

Etkinlik için Rusya’dan gelen Maria Volkova da doğal kaya oluşumlarıyla kaplı vadi içlerinde çekim yaptığını söz ederek, “Bu projeye katılmak için geldim. Fotoğraf çekmeyi epeyce seviyorum ve Kapadokya’ya bayıldım. Birinci sefer geldim buraya. bu biçimde bir yerin dünyada öbür örneği olmadığına eminim. Her köşesi başka bir hoş. İleride ailemle seyahat hedefli bir daha gelmeyi epeyce istiyorum.” diye konuştu.

Hafta sonuna kadar Kapadokya’da yapılacak aktiflik 6-10 Ekim’de Cumalıkızık ve Safranbolu’da devam edecek.