15 bin atama beklentiyi karşılamadı

Vitra

New member
15 bin atama beklentiyi karşılamadı 60 bin atama bekleyen öğretmenlere müjde olarak açıklanan 20 bin atama sonucuna yönelik yansıların akabinde 15 bin ek atama sonucu alındı. Karar toplumsal medyada reaksiyonla karşılanırken, Eğitim-İş Genel Lideri Kadem Özbay açıklamalar yaptı.

Eğitim-İş Genel Lideri Kadem Özbay, 15 bin atamanın da beklentileri karşılamadığını belirterek, “Seçime yaklaşılan periyotta ve baskı olan bir ortamda, bu, bir parmak bal çalmak, umut tacirliği yapmaktır. 3600’ün konuşulmasını ve 15 bin atama yapılacak olmasını, AKP’nin seçime yaklaştığının da bir göstergesi diye değerlendiriyorum” dedi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, Atama bekleyen öğretmenlerin ve eğitimcilerin 60 bin atama talebine karşılık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 bin atama yapılacağını açıklamış ve sonucu “müjde” olarak duyurmuştu. Atanamayan öğretmenler ise gerçekleştirdikleri aksiyonlar ile ek 40 bin atama istemişti.

Daha evvel “Açık yok, tersine fazlalık var” diyen Erdoğan, evvelki gün, “daha kaliteli eğitim için 15 bin yeni öğretmen ataması yapılacağını” duyurmuştu. 40 bin ek atama bekleyen eğitimciler, 15 bin ek atama karşısında umduklarını bulamadı. sonucu pahalandıran Eğitim-İş Genel Lideri Özbay, 700 bin öğretmen adayının atamayı beklediğini lakin 15 bin ek atama sonucunın beklentileri karşılamadığını, salgın sürecinde sınıf mevcutlarının azaltılması konusunda da yetersiz olduğunu söylemiş oldu.

‘Seçime yönelik pozisyon’

Atamanın, “seçime yaklaşılan devirde ve baskı olan bir ortamda, bir parmak bal çalmak, umut tacirliği yapmak” olduğunu söyleyen Özbay, “‘Atama yapıyoruz, yapabiliriz’ üzere küçük bir bal çalmaktan öte geçen bir şey değil. Her zamanki üzere ‘mış gibi’ yapıyorlar” dedi.

Sayıyı kâfi bulmanın mümkün olmadığını, sonucun “tamamen seçime yönelik bir propaganda gayesi taşıdığını” söyleyen Özbay, eğitimin sırf seçim periyotları görüldüğünü kaydetti. Özbay, “Eğitime ait fikri olanlar, bir planlama içerisinde olurlar. Bunu da okulların açıldığı süreçte gördük. Takımlı yardımcı işçi, derslik, öğretmen sorumuz var. 15 bin öğretmen atamak, ‘mış gibi’ yapmaktır, sıkıntıları çözmeyecektir.

sözlerini kullandı.